«Tasuta juust» ehk mis peitub Internetis ringlevate lotovõitude taga
Lotovõitudest teavitavad e-kirjad saabuvad kasutajate postkastidesse kadestusväärse regulaarsusega. Sellist liiki spämm toimib ühe ja sama skeemi järgi: kasutajat teavitatakse, et ta on võitnud loteriis hiigelsumma ning peab nüüd selle kättesaamiseks maksma kinni mõned eelkulud. Vaatamata ahvatlevale sisule on kõik need teavitused aga lihtsalt üks netipetturite võtteid.
Tüüpilistest petuskeemidest, erinevatest kurjategijate nõksudest ning sellest, kuidas kelmide kirju ehtsetest teavitustest eristada räägib Kaspersky Lab-i spämmi analüütik Maria Rubinstein.
Loteriipettuste skeem veebis näeb välja järgmiselt: esialgu teavitatakse kasutajat hiigelsumma võidust ning seejärel üritatakse kasutades üht-teist ettekäänet temalt välja petta sadu või isegi tuhandeid dollareid. Tegemist võib olla nn komisjonitasu võidusumma ülekandmise eest, maksu või tasuga pangakonto avamise eest jne. Sellised kulutused paistavad aga heausklikule «õnneseenele» olevat ebaolulised võidusummaga võrreldes. Kuid olles raha saanud, kaovad petturid jäljetult ning nende ülesleidmine on praktiliselt võimatu.
Selleks, et mitte sattuda netipetturite ohvriks, tuleks meelde jätta petukirja mõned tüüptunnused:
-
Igasugune teavitamine võidust loteriis, milles te pole osalenud, on pettus;
-
Umbisikuline pöördumine. Juhul kui loosimine on tõepoolsest aset leidnud ja kasutaja on selles ka osalenud, pöördutakse osaleja poole nimepidi (või ostetud loteriipileti numbrit kasutades);
-
Teavitus on saadetud avalikult postiserverilt (nt gmail.com, hotmail.com või yahoo.com);
-
Jämedad vead võiduteates. Reeglina tõlgitakse selliseid e-kirju kasutades automaattõlkijaid;
-
Saajat palutakse vastata saatmisaadressist erinavale, nö mõnda «agendi» või «juhataja», meilile.
Täieliku selguse saamiseks saab ka kõik võiduteates märgitud andmed üle kontrollida otsingumootorite abil. Saatjate nimed ja telefoninumbrid, loterii nimetus – kõike seda võib suure tõenäosusega veebist üles leida, üksikasjalike kommentaaridega.
Kaspersky Lab-i statistika järgi moodustab võltsvõiduteadete osakaal spämmis kuni 3% ehk tuhandeid kirju kuus. Petturite ohvriks langemise vältimiseks piisab lihtsate ohutusreeglite järgimisest. Ning peamine on alati meeles pidada, et tasuta juustu saab ainult hiirelõksust.